Saginaw NEMA 3R Industrial Control Enclosure, SCE-35VR2412 (SCE-35VR2412)
Brand:
SAGINAW
Model:
SCE-35VR2412
Condition:
New
0 Customer Reviews
Out Of Stock
Adding to cart… The item has been added
  • 0.075" Galvannealed steel
  • Black quarter turn latches and Padlock wing knob
  • Provisions for subpanel
  • Doors open 180 degrees
  • Concealed Hinges
  • Vented top hood with bug screen
  • Top mounted fans
  • Vented rain hood with Filter kits in door
  • Din Rail mounting provisions inside top for installation of Thermostat and terminals
  • Oil resistant gasket
  • Ground studs on door and body
  • Mounting Holes for optional Mounting Strips
  • 3/8-16 Grounding Kit
  • Subpanel mounting hardware.
Technical Specifications
Product Information
SAGINAW Series
Saginaw Vented Type 3R Enclosures
Application
Features
Drive Details
Manufacturer
Saginaw
Model
SCE-35VR2412
Condition
New
Industry Standards
NEMA Types 3R
Enclosure Type
Vented Type 3R Enclosure
Mounting Type
Wall Mountable
Construction
0.075 in Galvannealed Steel
Dimensions
Height: 35.00 in
Width: 24.00 in
Depth: 12.00 in